آکادمی کیادرس|academy kiadars
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

چگونه در زمان کوتاه درس بخوانیم؟+5روش عملی

روش مطالعه امتحان نهایی

آموزش رایگان روش هر درس

+همراه نمونه سوال های پرتکرار

چگونه در زمان کوتاه درس بخوانیم

فهرست مطالب

چگونه در زمان کوتاه درس بخوانیم؟

شاید برای شما هم اتفاق بیفتد! که بخواهید درسی را در زمان کوتاهی بخوانید و به اتمام برسانید.

معمولا وقتی زمان کم است مانند هفته امتحانات، دانش آموزان و حتی دانشجویان به این فکر می‌افتند که چگونه می‌توانند در زمان کوتاهی، درس را به خوبی بخوانند؟

در ابتدا، توصیه من به شما این است که در طول ترم درس‌ها را بخوانید تا با فشار روانی و اضطراب درس خواندن در زمان کم روبرو نشوید و اما بعد؛ در ادامه این مقاله می‌خواهم به این سوال شما (چگونه در زمان کوتاه درس بخوانیم؟) پاسخ بدهم و ۵ روش کاربردی هم برایتان نام برده و توضیح بدهم.

همانطور که گفتم، ممکن است این اتفاق برای دانش آموزان و یا دانشجویانی که نتوانسته‌اند در طول ترم به خوبی درس بخوانند رخ بدهد.

همچنین ممکن است داوطلبان کنکور که درس خواندن از نوع کنکوری را دیر شروع کرده‌اند، به دنبال روش‌ها و برنامه‌هایی برای زیاد درس خواندن در مدت زمان کم باشند.

بعضی‌ها هم سرعت درس خواندنشان پایین است و همین موضوع باعث می‌شود تا وقت زیادی را از دست بدهند و مجبور باشند به دنبال راهی بگردند تا بتوانند در زمان کوتاهی، درسشان را به طور کامل بخوانند.

باید حواستان به این نکته باشد که اگر تا به حال ساعت مطالعه‌تان پایین بوده، راه‌حل این نیست که ناگهان بخواهید چهارده ساعت در روز درس بخوانید.

برای اینکه بتوانید در کوتاه‌ترین زمان درس بخوانید، باید سرعت مطالعه و یادگیری خود را بالا ببرید.

شما می‌توانید با استفاده از ۵ روشی که در ادامه این مقاله :

چگونه در زمان کوتاه درس بخوانیم؟ 

بیان می‌کنم، سرعت مطالعه خود را به شکل مفید و اصولی، بالا ببرید.

1- بالا بردن تمرکز

یک ذهن متمرکز، یک ذهن آهنین است! و هرچیزی به راحتی به درون آن نمی‌تواند نفوذ کند.

عدم تمرکز برای درس خواندن می‌تواند به مشکلات و معایب زیر منجر شود:
 
1. کاهش درک مطلب: عدم تمرکز باعث می‌شود که مطالب به درستی درک نشود و اطلاعات به طور ناکامل و ناقص در ذهن ثبت شوند.
 
2. کاهش حافظه: تمرکز نداشتن می‌تواند باعث کاهش توانایی حافظه‌ی شما در به یاد آوردن و حفظ اطلاعات شود.
 
3. افزایش زمان مطالعه: این دقیقا چیزی است که ما نمی‌خواهیم! شما با خواندن این مقاله قصد دارید که در زمان کمی، مطالعه کنید اما اگر به درستی تمرکز نکنید، زمان مورد نیاز برای مطالعه ممکن است افزایش یابد و به طور ناخواسته زمان شما را تلف کند.
 
4. کاهش بهره‌وری: عدم تمرکز منجر به کاهش بهره‌وری شما در مطالعه و یادگیری می‌شود و نتایج مطلوب را به همراه نخواهد داشت.
 
5. افزایش خستگی: عدم تمرکز و تلاش برای تمرین مغز می‌تواند باعث افزایش خستگی ذهنی و افزایش فشار روانی بر روی شما شود.
 
6. کاهش تمایل به مطالعه: اگر احساس کنید تمرکز کافی ندارید و نمی‌توانید مطالب را به خوبی در ذهنتان نگه‌دارید، تمایل به مطالعه کاهش می‌یابد و ممکن است از یادگیری دست بکشید.
 
7. عدم تسلط بر مطلب: تمرکز نداشتن باعث می‌شود که نتوانید به درستی مفاهیم را درک کنید و به تسلط بر مطلب نخواهید رسید.
 
به همین دلایل، توجه و تمرکز مناسب در مطالعه بسیار مهم است تا بتوانید بهره‌وری بیشتری از زمان مطالعه خود داشته باشید و به درستی مطالب را یاد بگیرید.

در ادامه این قسمت، سه روش ساده اما اصولی و نتیجه‌بخش برای افزایش تمرکز را توضیح می‌دهم:

محیط مناسب برای درس خواندن:
 
محیط مناسب برای درس خواندن، محیطی است که شما در آن راحتید و دلتان می‌خواهد درس بخوانید.

برای مثال، تخت محیط مناسبی برای درس خواندن نیست و قطعا وقتی روی تختتان بنشینید دلتان می‌خواهد بخوابید نه اینکه درس بخوانید!

پس برای ایجاد محیطی مناسب، باید در جایی قرار بگیرید که بدنتان راحت باشد اما ذهنتان هم به دنبال درس خواندن برود.

اگر در محیط مطالعه‌تان سر و صدا وجود دارد و نمی‌توانید به
 
حذف عوامل حواس‌پرتی:
 
گوشی و هر وسیله دیگری که باعث عدم تمرکز شما می‌شود را از دسترس خود دور نگه دارید‌.

ما معمولا فکر می‌کنیم اگر یک پیام کوتاه بدهیم و بعد موبایلمان را کنار بگذاریم، وقت زیادی از ما نمی‌گیرد اما حتی همین چند ثانیه، باعث می‌شود ذهنتان از درس خواندن خارج شود.
استفاده مکرر از گوشی هنگام درس خواندن می‌تواند به دو شکل تمرکز را تحت تأثیر قرار دهد:
 
1. انقطاع‌های مکرر: هر بار که گوشی شما اعلان یا پیامی دریافت می‌کند، توجه شما از درس خواندن منحرف می‌شود و تمرکز را از دست می‌دهید.
 
2. انتظارات متنوع: ممکن است به دنبال چک کردن پیام‌ها، تماس‌ها یا محتوای مختلف دیگر در گوشی باشید، که باعث تمایل به ترک درس خواندن می‌شود.
 
اگر جزوات یا کتاب‌های درسی که شما برای درس خواندن به آنها نیاز دارید در تلفن همراهتان موجود است، برای عدم پرش تمرکز می‌توانید از راه‌حل‌های زیر استفاده کنید:
 
۱- تلفن همراهتان را روی حالت هواپیما قرار بدهید تا پیام و تماسی دریافت نکنید.
 
۲- از برنامه‌هایی که قابلیت قفل کردن دیگر اپلیکیشن‌ها را دارند استفاده کنید و تنها اجازه دسترسی به جزوات خود را بدهید.
 
با حفظ تمرکز، تحول زیادی در سرعت درس خواندن و یادگیری شما اتفاق می‌افتد. زمان بیشتری را ذخیره می‌کنید و می‌توانید بیشتر درس بخوانید.َ

مقاله های مرتبط : 

آموزش 10 روش افزایش تمرکز هنگام درس خواندن+ویدیو

تمرکز بالا
تمرکز بالا

چرا هنگام درس خواندن حواسم پرت میشود ؟

2- کاهش استرس

خود شخص شخیص استرس، به تنهایی برای تباه کردن تمام زحمات و تلاش‌هایتان و هدر دادن وقتتان کافی است و نیاز به یاران دیگری ندارد!

داشتن اضطراب و عدم تمرکز، دو روی یک سکه‌اند و هر کدامشان، دیگری را به دنبال خود می‌آورند اما ممکن است زور اضطراب، کمی بیشتر باشد. در زیر، چند مورد بیشتر از معایب استرس خواهم گفت:
 
1. بروز مشکلات جسمی: داشتن اضطراب می‌تواند باعث و بانی مشکلات جسمی مانند معده‌ درد و یا سر درد شود که هر کدام از این‌ها در طول زمان، باعث می‌شوند نتوانید به خوبی درس بخوانید.
 
2. بروز مشکلات روانی: استرس داشتن در مدت زمان طولانی، باعث بروز اختلالات اضطراب و یا مشکلاتی مانند افسردگی می‌شود. این مشکلات نه تنها روی درس خواندن بلکه روی تمام ابعاد و جنبه‌های زندگیتان اثر می‌گذارد.
 
معمولا در هنگام درس خواندن، استرس به علت‌های زیر بروز می‌کند:
 
ترس از عدم موفقیت: ترس از شکست در آزمون‌ها و عدم دستیابی به نتایج مطلوب می‌تواند باعث استرس شود.
 
نگرانی درباره عملکرد: نگرانی درباره‌ی نحوه‌ی عملکرد در آزمون‌ها و ارزیابی‌ها ممکن است باعث استرس شود.
 
مقایسه با دیگران: مقایسه خود با دیگران و احساس بی‌کفایت بودن می‌تواند به تنهایی باعث استرس شود.
 
بی‌اعتمادی به خود: کم‌اعتمادی به خود و نگرانی از ناتوانی می‌تواند باعث ایجاد استرس شود.
 
تمام چهار موردی که در بالا گفتم، نتیجه داشتن افکار منفی و گفت‌وگوی منفی با خود است. برای تمرکز بیشتر و از بین بردن استرس هنگام درس خواندن، باید این گفت‌وگوی منفی با خودتان را تمام کنید و به تفکرات مثبت و انگیزه‌بخش روی بیاورید.

گفت‌وگوی منفی با خود می‌تواند به ایجاد استرس، ناراحتی و کاهش اعتماد به نفس منجر شود. برای کنار گذاشتن گفت‌وگوهای منفی با خود، می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:
 
1. تشخیص و نظارت بر افکار: آگاهی از افکار منفی و تشخیص آنها اولین قدم در کنار گذاشتن گفت‌وگوی منفی است. هنگامی که افکار منفی ظاهر می‌شوند، سعی کنید به آنها توجه نکنید و به جای آن به مسائل مثبت تمرکز کنید.
 
2. تغییر الگوی فکری: تلاش کنید الگوهای فکری منفی را به الگوهای مثبت تغییر دهید. به جای تمرکز بر نقاط ضعف خود، به موفقیت‌ها و انجام دادن کارهای خوب توجه کنید.
 
3. مدیتیشن و تمرین ذهن‌آگاهی: مدیتیشن و تمرین ذهن‌آگاهی می‌توانند به شما کمک کنند تا از افکار منفی جدا شده و به حالت ذهنی آرام و تمرکز شده برسید.

قبلا در مقاله (خاص‌ترین مدیتیشن صوتی برای درس خواندن) که از سایت آکادمی کیادرس منتشر شده است، آثار مدیتیشن را برای شما توضیح داده‌ام و تعداد مناسبی فایل صوتی جهت تمرین مدیتیشن نیز برای شما قرار داده شده‌است.
 
4. ساخت جملات مثبت: جملات مثبت را به طور منظم تکرار کنید و آنها را به عنوان تصاویر ذهنی در ذهن خود تداعی کنید. این جملات می‌توانند به افزایش اعتماد به نفس و احساس خود ارزشی کمک کنند. زمانی که افکار منفی به ذهن شما می‌آیند، آنها را به افکار مثبت جایگزین کنید.

به جای فکر کردن به “من هیچوقت نمی‌توانم این مطلب را فهمیده باشم”، به جای آن بگویید “من در حال تلاش برای فهمیدن و یادگیری این مطلب هستم و می‌توانم پیشرفت کنم”.
 
5. محیط مثبت: با اطرافیان مثبت و تاثیرگذار همراه شوید و از افرادی پیرامون خود حمایت کنید که توجه به نقاط قوت شما دارند. باید بدانید که معاشرت با افراد منفی‌گرا، باعث تشویش بیشتر افکار منفی شما می‌شود.
 
6. تعیین اهداف مثبت: اهداف مثبت و قابل دستیابی را برای درس خواندن تعیین کنید تا انگیزه شما افزایش یابد. به جای تمرکز بر نتایج منفی، به اهدافی مثل یادگیری، پیشرفت و بهبود تمرکز کنید.
 
7. تمرکز بر پیشرفت‌ها: هر چند کوچک، به پیشرفت‌های خود توجه کنید و آنها را تحسین کنید. این کمک می‌کند تفکر مثبت و اعتماد به نفس را افزایش دهید. خودتان را دست کم نگیرید و یادتان باشد هر قدمی حتی اگر کوچک هم باشد، از هیچ قدمی برنداشتن بسیار مفیدتر است و موفقیت را رقم می‌زند.
 
8. استفاده از انگیزه‌های شخصی: انگیزه‌های شخصی مانند دستاوردهای خود، اهداف شخصی و تجربیات موفقیت‌آمیز را به خاطر بیاورید تا به تفکر مثبت و انگیزه اضافی دست یابید.
 
ذهن خود را یک آسمان در نظر بگیرید که افکار مثبت ابرهای سفید و افکار منفی ابرهای سیاه آن هستند. اجازه بدهید ابرهای سیاه بیایند و بروند چرا که به طور منطقی، هرگز نمی‌شود آن‌ها را به طور کامل از بین برد اما می‌توانید سعی کنید که دست از ابرهای سیاه بردارید و آن‌ها را در ذهن خود نگه ندارید.

کاهش اضطراب
کاهش اضطراب

در دو قسمت قبلی که در مورد درس خواندن در زمان کوتاه توضیح دادم، از دو موردی نام بردم که عاملی روانی و ذهنی بودند و شما باید با استفاده از قدرت ذهن و روانتان آن‌ها را کنترل و هدایت می‌کردید اما در ادامه این مقاله :

چگونه در زمان کوتاه درس بخوانیم؟ 

و در سه مورد دیگر، از روش‌هایی صحبت می‌کنم که شما باید در طول درس خواندن انجام بدهید.

مقاله های مرتبط با استرس :

مدیریت استرس کنکور فقط با 7 تکنیک ساده و عملی

برای جلوگیری از استرس چه کنیم؟11 روش عملی

مشاوره رایگان

3- تندخوانی

وقتی می‌گویم تندخوانی، منظورم این نیست که کتاب را باز کنید و با سرعت و بدون توجه و دقت از روی مطالب بگذرید!
بلکه تند خوانی اصول خاص خودش را دارد.

تندخوانی یا (Speed Reading) به معنای خواندن و پردازش مطالب با سرعت بالاست. تندخوانی درس یک روش مطالعه است که به شما اجازه می‌دهد مطالب را با سرعت بالا مرور کرده و اطلاعات کلیدی را استخراج کنید. این روش می‌تواند به افزایش سرعت خواندن، بهره‌وری و بهترین استفاده از زمان شما کمک کند.

در زیر اصول مهم تندخوانی درس را توضیح داده‌ام: این روش می‌تواند مزایایی داشته باشد، اما در عین حال باید به محدودیت‌ها و نکات مهمی نیز توجه داشته باشید. در زیر مزایای تندخوانی را برای شما آورده‌ام:
 
1. سرعت بیشتر در یادگیری: با تندخوانی می‌توانید مطالب را با سرعت بیشتری پردازش کنید و به نتیجه‌گیری سریع‌تری برسید.
 
2. ارتقاء تمرکز: تمرکز بر روی مطالب و عدم پرت شدن به جزئیات می‌تواند باعث افزایش تمرکز شما شود.
 
3. زمان‌بندی بهتر: با تندخوانی می‌توانید مطالب را در زمان کمتری مرور کرده و به طور مؤثرتری زمان‌بندی کنید.
 
4. استخراج مهم‌ترین اطلاعات: با خلاصه‌سازی و تجزیه‌وتحلیل سریع مطالب، می‌توانید به اصلی‌ترین نکات و اطلاعات رسیده و از اطلاعات اضافی صرفه‌جویی کنید.
 
5. تعداد بیشتری از مطالب پوشش داده می‌شود: این روش به شما اجازه می‌دهد که در زمان کمتر به تعداد بیشتری از مطالب دسترسی پیدا کنید.
 
6. آمادگی برای آزمون‌ها: با تندخوانی می‌توانید برای آزمون‌ها و امتحانات آماده‌تر باشید و مطالب را به طور سریع‌تر مرور کنید.
 
به هر حال، تندخوانی همچنین ممکن است با چالش‌ها و محدودیت‌هایی نیز همراه باشد. یکی از این چالش‌ها، فهم ناقص مطالب است.

البته تند خوانی به خودی خود باعث بروز این مشکل نمی‌شود اما اگر اصول آن را ندانید و رعایت نکنید ممکن است برایتان این چالش را ایجاد کند و شما را از تند خوانی ناامید کند. به همین علت؛ من در ادامه اصول و روش تند خوانی را برایتان توضیح می‌دهم:
 
1. پیش‌زمینه و تجهیزات: در قسمت اول این مقاله در خصوص درس خواندن در زمان کوتاه، از اهمیت تمرکز صحبت کردم. برای تند خوانی نیز قبل از شروع به مطالعه، باید مطمئن شوید که در محیطی آرام و بدون اختلال قرار دارید. از نور مناسب و وسایل خواندنی مانند کتاب، دفتر یادداشت و قلم استفاده کنید.
 
2.پیش‌خوانی: قبل از شروع به مطالعه، یک پیش‌خوانی انجام دهید. به سرعت به عناوین و زیرعناوین هر فصل نگاه کنید تا تصویر کلی از مطالب پیش رو داشته باشید.
 
3. نمایه‌ها و فهرست: از نمایه‌ها و فهرست کتاب استفاده کنید تا به سرعت به بخش‌های مهم رجوع کنید و اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنید.
 
4. تمرکز بر نکات کلیدی: به دنبال نکات و مفاهیم کلیدی در هر فصل باشید. این نکات می‌توانند شامل تعاریف، توضیحات اصلی و مهمترین نقاط باشند.
 
5. پرش از روی جزئیات: تمرکز اصلی خود را بر روی اطلاعات اصلی و مهم ترکیبات محور کنید. به اجتناب از مطالب تکراری یا جزئیات کمک می‌کند.
 
6. درس خواندن با چشم: خیلی از افراد تصور می‌کنند با بلند درس خواندن، بهتر می‌توانند مطالب را درک کنند و در ذهنشان تثبیت کنند اما این تصور اشتباهی است.

درس خواندن با صدای بلند باعث می‌شود مغز مسیر طولانی‌تری را برای درک و دریافت طی کند چرا که باید صدای شما را نیز بشنود و درک کند. بنا بر این؛ برای رعایت تند خوانی باید متن‌ها را با چشم بخوانید.
 
7. تمرین و پیشرفت: سعی کنید که درس‌هایی مثل زیست، شیمی، تاریخ، فلسفه و… را با روش تند خوانی مطالعه کنید. با تمرین و مداومت در تند خوانی، سرعت و بهره‌وری خواندن شما بهبود خواهد یافت.
 
8. تعادل با تفکر عمیق: تندخوانی می‌تواند با تفکر عمیق ترکیب شود. پس از مرور سریع، زمانی را برای تجزیه‌وتحلیل عمیق‌تر و فهم دقیق‌تر اختصاص دهید.
 
9. آزمون خود: پس از خواندن، خودتان را با پرسش‌های خلاصه و مختصری از مطالب آزمایش کنید تا اطمینان حاصل کنید که مفاهیم کلیدی را درک کرده‌اید.
 
تندخوانی بهترین نتیجه‌ی خود را در مواردی می‌دهد که نیاز به سرعت در انجام مطالب دارید، اما مهم است که به تعادل بین تندخوانی و تفکر عمیق دقت کنید تا به بهره‌وری و فهم بهتر دست پیدا کنید.

مقاله های مرتبط : 

7 روش مطالعه سریع و دقیق (کاملا عملی)

تندخوانی
تندخوانی

۴- خلاصه بنویس.

شنیده‌اید که می‌گویند فقط با نوشتن می‌شود مطالب را در ذهن نگه داشت؟ دقیقا به همین علت، خلاصه نویسی یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین قسمت‌های درس خواندن است.

خلاصه نویسی اثرات بسیار خوبی روی سرعت مطالعه و یادگیری شما دارد.
خلاصه‌نویسی کردن یک مهارت مهم در مطالعه است که به شما کمک می‌کند اطلاعات کلیدی و مفاهیم اصلی یک متن را به صورت مختصر و مفهومی منتقل کنید.

این مهارت می‌تواند تعداد زیادی از فواید را به ارمغان بیاورد که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازم:
 
1. تمرکز بر نکات اصلی: خلاصه‌ نویسی به شما کمک می‌کند تا تمرکز خود را بر روی نکات و مفاهیم اصلی مطلب متمرکز کنید و از پرت‌شدن در جزئیات غیرضروری جلوگیری کنید.
 
2. صرفه‌جویی در زمان: این دقیقا همان چیزی است که ما در کل این مقاله داریم در مورد آن صحبت می‌کنیم.

با خلاصه‌ نویسی، می‌توانید اطلاعات را به صورت مختصر و مفهومی منتقل کنید و در نتیجه زمان بیشتری را برای مطالعه و یادگیری دیگر مطالب اختصاص دهید. این مزیت باعث می‌شود در زمانی کمتر، مباحث بیشتری بخوانید و مرور کنید.
 
3. اندازه‌گیری درک شما: خلاصه‌ نویسی به شما اجازه می‌دهد بفهمید که به چه اندازه مطلب را درک کرده‌اید. با نگاه به خلاصه‌ای که نوشته‌اید، می‌توانید تشخیص دهید که آیا به درستی مطلب را فهمیده‌اید یا نیاز به مرور دقیق‌تر دارید.
 
4. تسهیل در بازخورد و مرور: در آینده، بازخورد به خلاصه‌هایی که از مطالب تهیه کرده‌اید، به شما کمک می‌کند مفاهیم را تثبیت کنید و در مرورهای بعدی به سرعت اطلاعات را به یاد آورید.
 
5. آمادگی برای امتحانات و آزمون‌ها: خلاصه‌ نویسی به شما امکان می‌دهد مطالب را به صورت سازمان‌ یافته و مفهومی به یاد بیاورید که برای آمادگی برای امتحانات و آزمون‌ها بسیار مفید است.
 
6. تسلط بر مفاهیم: با تمرین مستمر در خلاصه‌ نویسی، مفاهیم و اصول مهم مطلب به خوبی در ذهن شما ثبت خواهد شد و شما به تسلط بر مفاهیم خواهید رسید.
 
7. ترتیب منطقی: در خلاصه‌نویسی، شما مجبور می‌شوید اطلاعات را به ترتیب منطقی و ساختار مفهومی خلاصه کنید. این کار به فهم درست‌تر و بهتر مطلب کمک می‌کند.
 
8. تجزیه و تحلیل مفاهیم: خلاصه‌ نویسی شما را وادار می‌کند تا به تجزیه و تحلیل دقیق‌تری از مطلب بپردازید و مفاهیم را به شکل مختصر و واضح توضیح دهید. این به شما کمک می‌کند مطلب را بهتر درک کنید.
 
9. تثبیت مفاهیم: با نوشتن خلاصه‌ نویسی، شما به اصول مهم و نکات کلیدی تمرکز می‌کنید که به نوعی اطلاعات را تثبیت می‌کند. وقتی این اطلاعات را به طور خلاصه و مفهومی مرور می‌کنید، به بهبود درک و تثبیت مطالب کمک می‌شود.
 
با اینکه خلاصه‌ نویسی مهارتی مفید است، باید توجه داشته باشید که بهترین خلاصه‌ نویسی، خلاصه‌ نویسی است که شما به راحتی اطلاعات مهم و اصلی مطلب را از آن استخراج کنید و از جزئیات غیرضروری کاسته شود.

این کار، نیاز به اجرای اقداماتی دارد.
همانطور که در ابتدا هم گفتم، خلاصه‌ نویسی یک مهارت مهم در مطالعه و یادگیری است که به شما اجازه می‌دهد اطلاعات کلیدی و مفاهیم اصلی یک متن یا مطلب را به صورت مختصر و خلاصه منتقل کنید.

خلاصه‌نویسی به شما کمک می‌کند از اطلاعات اضافی صرف نظر کنید و روی ترکیبات اصلی و مفاهیم کلیدی تمرکز کنید. در زیر اصول مهم خلاصه‌ نویسی را توضیح داده‌ام:
 
1. تشخیص مفاهیم اصلی: قبل از شروع به خلاصه‌نویسی، به مطالب اصلی متن توجه کنید و مفاهیم اصلی را تشخیص دهید. این مفاهیم معمولاً به عنوان ترکیبات کلیدی و اصلی مطلب شناخته می‌شوند.
 
2. حذف جزئیات غیرضروری: در خلاصه‌نویسی، جزئیات غیرضروری را حذف کنید و تمرکز خود را بر روی نکات اصلی و اصولی که باید منتقل شوند، قرار دهید.
 
3. استفاده از جملات مختصر و مختصر: در خلاصه‌نویسی، از جملات کوتاه و مختصر استفاده کنید. هدف از جملات خلاصه‌ای، انتقال اطلاعات کلیدی در یک حداقل کلمه است.
 
4. استفاده از واژگان خلاصه و مختصر: در انتخاب واژگان، از واژگانی که به طور دقیق و خلاصه اطلاعات را منتقل کنند، استفاده کنید. از معانی دقیق و مفهومی واژگان استفاده کنید.
 
5. استفاده از نمادها و علامت‌ها: در خلاصه‌نویسی می‌توانید از نمادها و علامت‌ها مانند نقل‌قول، سوال، نقطه‌ویرگول و … برای انتقال اطلاعات استفاده کنید.
 
6. ترتیب منطقی: در خلاصه‌نویسی، اطلاعات را به ترتیب منطقی و ساختار مرتبط خلاصه کنید تا به مخاطبان کمک کنید مفهوم کلی مطلب را درک کنند.
 
7. اجتناب از تعریف مجدد: در خلاصه‌نویسی، از تعریف‌ها و توضیحات مجددی اجتناب کنید و فقط به مفاهیم اصلی و نکات کلیدی تمرکز کنید.
 
8. تجزیه و تحلیل نکات اصلی: در خلاصه‌نویسی، نکات اصلی را تحلیل کنید و توضیح دهید که چرا این نکات مهم هستند و چگونه به درک کلی موضوع کمک می‌کنند.
 
خلاصه‌نویسی نیازمند تمرین است و با مداومت در انجام آن، می‌توانید به تسلط بر این مهارت برسید و اطلاعات را به بهترین شکل خلاصه و منتقل کنید.
 
یکی دیگر از شکل‌های خلاصه نویسی، حاشیه نویسی کردن است. شما می‌توانید در حاشیه کتاب در کنار هر پاراگراف، نکات مهم آن مطلب را به صورت کلید واژه و استفاده از نمادهایی مانند پیکان، بنویسید.
 
شاید به نظر برسد که خلاصه نویسی کار زمانبری است اما اینطور نیست. خلاصه نویسی کردن یکبار انجام می‌شود اما بدون خلاصه نویسی، مطالب در ذهن شما ثبت نمی‌شوند پس مجبور می‌شوید دوباره و یا حتی برای بار سوم درس را از اول بخوانید که زمان بیشتری از یک خلاصه نویسی ساده از شما می‌گیرد.

با تمرین و نوشتن خلاصه برای هر درس مفهومی، این مهارت در شما تقویت می‌شود و به آسانی و به سرعت می‌توانید خلاصه‌های خوبی بنویسید.

مقاله های مرتبط : 

چگونه برای کنکور خلاصه نویسی کنیم؟+3 روش خفن+ویدیو

خلاصه نویسی و یادداشت برداری
خلاصه نویسی و یادداشت برداری(چگونه در زمان کوتاه درس بخوانیم)

استفاده از روش SQ3R

این روش از بعضی جهات، مکمل روش‌های تند خوانی است اما به صورت یک روش درس خواندن مستقل هم می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

روش SQ3R یک روش مؤثر برای مطالعه و درس خواندن است که به شما کمک می‌کند مطالب را به صورت عمیق‌تر و کارآمدتر درک کنید.

این روش توسط فرانسیس پ. رابینسون در دهه 1940 توسعه داده شده است و به شما مراحل مشخصی برای خواندن و فهم مطالب ارائه می‌دهد. نام SQ3R نشان‌دهنده مراحل اصلی این روش است: Survey, Question, Read, Recite, Review.
 
در زیر مراحل روش SQ3R را به طور مفصل توضیح داده‌ام:
 
1. Survey (مطالعه اجمالی):
قبل از شروع به مطالعه، ابتدا به صورت سریع فصل‌ها، بخش‌ها و عناوین کتاب یا مطلب را بررسی کنید. نگاه کلی به مطلب پیدا کنید و مفاهیم اصلی و ترکیبات اصلی را تشخیص دهید.
 
2. Question (پرسش):
این مرحله در ابتدای هر فصل یا بخش انجام می‌شود. قبل از خواندن، پرسش‌هایی مطرح کنید که به شما کمک می‌کنند تا به دنبال مفاهیم کلیدی و اطلاعات مهم در مطلب بگردید.
 
3. Read (خواندن):
بعد از پرسش‌ها، می‌توانید شروع به خواندن کتاب یا مطلب کنید. در این مرحله با دقت به ترکیبات اصلی، نکات کلیدی و تفاصیل مطلب توجه کنید.
 
4. Recite (بیان مجدد):
بعد از خواندن هر بخش، سعی کنید با خودتان مفاهیم و اطلاعات را به صورت خلاصه بیان کنید. می‌توانید از خلاصه‌نویسی یا برگزاری جلسات مطالعه با دیگران به این منظور استفاده کنید.
 
5. Review (مرور):
پس از خواندن کامل مطلب، به مروری کلی از مفاهیم و نکات اصلی بپردازید. این مرحله به شما کمک می‌کند تا اطلاعات را به یاد بیاورید و تثبیت کنید.
 
این روش مطالعه به شما کمک می‌کند مطالب را به صورت سیستماتیک و سازمان‌یافته مطالعه کنید و با افزایش تمرکز و تفهم بهتر بهره‌وری در درس خواندن خواهید داشت.
 
فواید روش SQ3R عبارتند از:
 
تسهیل در درک مطالب: با پیش‌خوانی و ایجاد پرسش‌ها، مطالب بهتر درک می‌شوند و تمرکز بر مفاهیم اصلی افزایش می‌یابد.
 
ترتیب منطقی و مرتبط بین مفاهیم: این روش به شما کمک می‌کند تا مفاهیم را به ترتیب منطقی و با ارتباط به یکدیگر درک کنید.
 
بهبود تمرکز و توجه: تشکیل پرسش‌ها و انجام خلاصه‌نویسی کمک می‌کند تا تمرکز و توجه به مطلب افزایش یابد.
 
آمادگی بهتر برای امتحانات و آزمون‌ها: با مرور و بازخورد به خلاصه‌ها، آمادگی برای امتحانات و آزمون‌ها افزایش می‌یابد.
 
به طور کلی، روش SQ3R با ارائه یک چارچوب سازمان‌یافته برای مطالعه، فهم مفاهیم عمیق‌تر و بهبود تمرکز کمک می‌کند که در نتیجه به یادگیری مؤثرتر می‌انجامد.

کلام آخر

در این مقاله (چگونه در زمان کوتاه درس بخوانیم؟ + ۵ روش خفن)، سعی کردم روش‌هایی را که با استفاده از آن‌ها می‌شود در زمان کوتاه‌تری مباحث بیشتری مطالعه کرد، توضیح بدهم.

اما اگر از من می‌شنوید، هیچ چیز جای مدیریت زمان و برنامه ریزی دقیق و مناسب را نمی‌گیرد و سعی کنید جوری در طول ترم درس بخوانید که شب امتحان شبیه به درس عبرت نشوید!
 
یوسین بولت (سریع‌ترین انسان جهان) یارتان باشد!

مقاله های مرتبط : 

0 تا 100 روش خواندن شیمی برای امتحان + ۶ راهکار عملی

چرا نمیتونم درس خوندن رو شروع کنم؟+ 5 روش عملی

چگونه تعداد تست زیاد بزنیم؟+5 روش عملی

سوالات متداول

راستش هیچ معجونی وجود ندارد که شما بخورید و درس‌ها را در دو ساعت مسلط شوید! روش‌هایی که در این مقاله آورده شده‌است، روش‌هایی است که شما با حداکثر تلاشتان می‌توانید در زمان کم اجرا کنید و درس‌هایتان را بخوانید.

شما هنوز زمان کافی برای برنامه ریزی و مدیریت زمان اصولی را دارید و می‌توانید راحت‌تر درس بخوانید. این روش‌ها را می‌توانید در یک هفته پایانی برای مرور استفاده کنید.

اگر روش‌هایی را امتحان کرده‌اید اما موفق نشده‌اید یا زمان زیادی است که درگیر این موضوع هستید، با یک مشاور یا روانشناس متخصص و با تجربه مشکل خود را در میان بگذارید.

به post امتیاز دهید

لینک مطلب

https://kiaac.ir/?p=6572

در صورت هرگونه سوال درباره مسائل درسی و تحصیلی و درخواست مشاوره و برنامه ریزی حرفه ای میتوانید از طریق واتساپ و تماس مستقیم با شماره  ۰۹۱۰۰۸۰۰۷۱۸  با مشاوران ما در ارتباط باشید

انگیزیشی و جزوه و اخبار

اگر دلت جزوه های کاربردی و تخصصی تر و کلیپ های انگیزشی خفن تر میخاد
یا اخبار تازه کنکور و مدارس رو میخوای بدونی

دلت نکات مشاوره ای و پادکست انگیزشی میخاد؟

به کانال تلگرام کیادرس سر بزن
kia_ac@
>تازه یادم رفت کد تخفیف خدمات و محصولات در داخل کانال تلگرام پین میشه دائم چکش کن (ازدست ندیا!!!)

2 پاسخ

    1. سلام آقا پوریا
      احساس عدم درک مطلب هنگام تندخوانی مشکلی رایج هست. برای رفع این مشکل، باید سرعت مطالعه رو به تدریج افزایش داد، روی تمرکز کار کرد، از تکنیک‌های تندخوانی مثل اسکن متن و شناسایی کلمات کلیدی استفاده کرد، از تمرینات تندخوانی مثل ردیابی و خلاصه‌نویسی بهره برد و صبور بود. با تمرین و پشتکار می‌تونید به یه تندخوان قهار تبدیل بشید و از این مهارت در تمام زمینه‌های زندگی‌تون استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام در کیادرس

در کیادرس ثبت نام کن

پرتال دانش آموزی

سلام دانش آموز گرامی

درصورتی که ثبت نام خود را برای خدمات آموزشی انجام داده اید

می توانید با با نام کاربری و رمز عبور شخصی خود وارد پنل شخصی خود شده و آزمون و جلسات خود را شرکت کنید

درصورتی که هم ثبت نام نکرده اید

یک سری به

خدمات آموزشی کیادرس

بزنید ضرر نمی کنید