آکادمی کیادرس|academy kiadars
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

زیست گیاهی چند درصد کنکور است؟+حذف یا مطالعه ؟

زیست گیاهی چند درصد کنکور است

فهرست مطالب

زیست گیاهی چند درصد کنکور است؟

سلام گرم به بچه‌های تجربی!

به مقاله‌ای که متعلق به شماست خوش آمدید.

عنوان گویای همه چیز است و شاید فحش‌های زیادی هم روانه‌ی این موضوع کرده باشید اما چه کنیم که مجبورید زیست گیاهی بخوانید و منم باید برای شما در مورد زیست گیاهی بنویسم.

در این مقاله با هم می‌خوانیم که زیست گیاهی چند درصد کنکور است و اصلا حذفش کنیم یا مطالعه؟

با من در این مقاله( زیست گیاهی چند درصد کنکور است؟+حذف یا مطالعه؟) همراه باشید.

یک چای هم دم دستتان بگذارید که فشار روانی گیاهی کم شود.

زیست گیاهی

مثل همیشه اول از همه به سراغ معرفی زیست گیاهی می‌رویم!

از اسمش مشخص است درباره‌ی زندگی گیاهان است،حال اینکه فلسفه‌ی چرا این درس در پاچه‌ی شما بچه‌های تجربی فرو رفته و باید زندگی گیاهان را بخوانید را واقعیتش خودم هم نمی‌دانم اما باید بخوانید دیگر.

 

به طور کلی زیست‌گیاهی به شاخه‌ای از علم زیست‌شناسی گفته می‌شود که به مطالعه گیاهان، از جمله ساختار، رشد، تکامل، تنوع و تعاملات آنها با محیط زیست می‌پردازد. این علم به بررسی مسائل مختلفی مانند فیزیولوژی گیاهی، تکامل گیاهان، جمعیت‌شناسی گیاهان، اکولوژی گیاهی و … می‌پردازد. 

از جمله مفاهیمی که در زیست‌گیاهی مطرح می‌شود می‌توان به تنوع گیاهی، تناسب گیاه با محیط زیست، پرورش و کشت گیاهان، بررسی سیستم ریشه‌ای و برگی گیاهان، فتوسنتز، تنفس گیاهی و … اشاره کرد.

که شما تقریبا با تمامی این موارد کم و بیش آشنا می‌شوید و آنها را در فصول مختلف در دوران دبیرستان می‌خوانید.

زیست گیاهی
زیست گیاهی (زیست گیاهی چند درصد کنکور است)

فصول گیاهی

حال به معرفی فصولی که زیست گیاهی را در خود جای داده‌اند می‌پردازم.

 

فصل‌های گیاهی زیست نظام جدید

 

فصل‌های گیاهی زیست دهم:

 فصول ۶‌‌ و ۷

 فصل ۶ و ۷ که هر کدام شامل ۳ گفتار است؛ فصل۶ از یاخته تا گیاه شامل ویژگی های یاخته ی گیاهی ، سامانه ی بافتی ، ساختار گیاهان و فصل ۷ جذب و انتقال مواد در گیاهان که شامل تغذیه ی گیاهی ، جانداران موثر در تغذیه ی گیاهی و انتقال مواد در گیاهان است.

 

فصل‌های گیاهی زیست یازدهم:

 فصول ۸ و ۹

فصل ۸ تولید مثل نهاندانگان شامل گفتار های تولید مثل غیر جنسی، تولید مثل جنسی و از یاخته تخم تا گیاه و فصل ۹ پاسخ گیاهان به محرک ها شامل ۲ گفتار تنظیم کننده های رشد در گیاهان و پاسخ به محیط است.

فصل‌های گیاهی زیست دوازدهم:

 فصل۶ 

این مبحث به صورت ترکیبی با فصل های ۵ از ماده به انرژی و ۶ از انرژی به ماده است.

مقاله های مرتبط:

👈چگونه زیست را مفهومی بخوانیم؟|چرا زیست را نمیفهمم؟

فصول گیاهی
فصول گیاهی(زیست گیاهی چند درصد کنکور است)

درصد در کنکور

هم اکنون به سوال اصلی شما پاسخ می‌دهم اینکه زیست گیاهی چند درصد کنکور است؟

به سلیقه‌ی طراح بستگی دارد.

تروخدا به من فحش ندهید، جدی می‌گویم کاملا به طراح بستگی دارد. بعضی وقت‌ها دلشان می‌خواهد ۷ تست بدهند بعضی وقت‌ها ۱۱ تست،تکلیف‌شان متاسفانه نه با خودشان نه با ما مشخص نیست.

البته به طور کلی می‌توان گفت ۱۷ تا ۲۰ درصد کنکور را سوالات گیاهی به خودشان اختصاص می‌دهند که بین ۷ تا ۱۰ سوال می‌شود که سوالات ترکیبی هم شامل این موضوعات هستند.

زیست گیاهی چند درصد کنکور است؟👇

نام فصل
تعداد سوالات مستقل
تعداد سوالات ترکیبی
درصد کل
فصل ششم (از یاخته تا گیاه)
3 سوال
ندارد
20 تا 17
فصل هفتم (جذب و انتقال مواد در گیاهان)
2 سوال
ندارد
فصل هشتم (تولید مثل نهاندانگان)
2 سوال
ندارد
فصل نهم (پاسخ گیاهان به محرک‌ها)
1 سوال
ندارد
فصل ششم (از انرژی به ماده)
2 سوال
1 سوال
درصد در کنکور
درصد در کنکور(زیست گیاهی چند درصد کنکور است)

حذف یا مطالعه؟

اول از همه بگویم که دور حذف زیست گیاهی یک خط قرمز بکشید و نزدیکش نشوید که اگر اینکار را نکنید دمپایی کیادرس به سمت شما پرتاب خواهد شد.

حالا دیگر خود دانید.

چرا حذف نکنیم؟

به این علت:

حتما همه شما از اهمیت و ضریب بالای درس زیست کاملا اطلاع دارید. علاوه بر ضریب 12 که ضریب بسیار بالایی برای درس زیست شناسی است، به علت ترکیبی بودن درس زیست نیز امکان حذف فصل‌های این درس وجود ندارد. اگر سایت‌های برتر آموزش زیست مانند قلمچی، گزینه دو و …را به دقت بررسی کنید از میزان اهمیت این درس در کنکور تجربی باخبر می‌شوید.

ممکن است شما موقع پاسخدهی به 

سوالات دو گزینه را به طور قطع رد کنید اما بین دو گزینه گیر کنید که مربوط به زیست گیاهی است بعد در این مواقع شما فقط می‌توانید دو دستی در سر خود بکوبید که چرا زیست گیاهی نخواندید.

پس تا جایی که می‌توانید فصول گیاهی را حذف نکنید.

مخصوصا فصل ۶ پایه‌ی دوازدهم که بسیار با فصل ۵ پایه‌ی دوازدهم و فصول دیگر ترکیب می‌شود و سوالات زیادی را از دست می‌دهید.

گیاهی شاید نچسب باشد اما سخت نیست و اتفاقا بسیار راحت است و از آنجایی که خیلی‌ها حذفش می‌کنند شما می‌توانید با خواندنش کلی خودتان را جلو بیندازید و آن را با دقت بخوانید و از آن درصد های خفن بگیرید.

مقاله های مرتبط : 

👈روش خواندن زیست در زمان کم + 6 راز عملی

مطالعه زیست گیاهی

خب بچه‌های خوشگلم از آنجایی که برنامه خواندن زیست گیاهی است در نتیجه به اینکه چجوری زیست گیاهی مطالعه کنیم و اولویت بندی آنها صحبت می‌کنم.

پیوستگی مباحث زیست گیاهی سبب شده است که طراحان کنکور علاقه زیادی به طرح سوالات ترکیبی از این مبحث داشته باشند. از این رو سبک مطالعه صحیح و اثر بخش، تاثیر بسزایی در پاسخگویی داوطلبان به سوالات کنکور سراسری خواهد داشت.

ابتدا مباحث گیاهی را برحسب اولویت بندی در مطالعه را به شما می‌گویم:

 

١) یاخته گیاهی و اندامک های اختصاصی مانند کریچه و سبزدیسه( زیست دهم و دوازدهم)

 

٢) چرخه یاخته ای( زیست یازدهم)

 

٣) بافت های گیاهی( زیست دهم)

 

٤) تولید مثل در گیاهان( زیست یازدهم)

 

٥) انواع رشد در گیاهان( زیست دهم)

 

٦) جذب و انتقال مواد در گیاهان( زیست دهم)

 

٧) پاسخ گیاهان به محرک ها( زیست یازدهم)

 

٨) سازش گیاهان با محیط( زیست دهم)

 

مطالعه خود را به صورت مفهومی و دقیق از یاخته گیاهی آغاز کرده و به ترتیب اولویت بندی مبحث ارائه شده مباحث دیگر را مطالعه می کنید. پس از اتمام هر مبحث، تست های آموزشی و مفهومی را حل کنید تا بتوانید از خودتان به خوبی ارزیابی کنید. پس از پایان دوره مطالعه به صورتی که در بالا ارائه شده است، می توانید هر یک از مباحث را به صورت ترکیبی به یکدیگر تعمیم دهید و پس از آن سوالات ترکیبی از بخش گیاهی را نیز حل کنید.

برای نمونه در زمانی که می‌خواهید مبحث های گوناگون را در ذهن خود به یکدیگر مرتبط کنید، می‌توانید از الگوهای زیر استفاده نمایید:

 

1.یاخته گیاهی:

بررسی دیواره آن( چندلایه ای،نوع ترکیبات شیمیایی، نوع ضخامت و…)

 

2.بررسی پروتوپلاستی ( دارای پروتوپلاست یا فاقد پروتوپاست)

 

3.بررسی فتوسنتزی ( دارای سبزدیسه یا فاقد سبزدیسه)

 

4.بررسی قدرت تقسیم ( توانایی تقسیم شدن یا عدم توانایی تقسیم شدن)

 

 گیاه:

 

1.C3،C4،CAM بررسی ویژگی فتوسنتز

 

2. بررسی نوع دانه (تک لپه ای یا دو لپه ای)

 

3.بررسی نحوه رشد ( نخستین یا پسین)

 

4.بررسی نحوه پاسخگویی به محیط

مقاله های مرتبط :

👈8 روش مطالعه زیست شناسی برای کنکور تجربی،رتبه برترها

مطالعه
مطالعه(زیست گیاهی چند درصد کنکور است)

منابع مناسب

برای زیست گیاهی انتخاب منبع مناسب بسیار مفید است و حسابی شما را در درس جلو می‌اندازد.

همانطور که از اول مقاله دارم می‌گویم زیست گیاهی، یبک مبحث رو مخ هست که تقریبا برای خیلی از بچه‌ها هم سخت است هم فرّار. تو بازار هم کلی کتاب برای زیست‌ گیاهی نظام جدید هست، که آدم در بین‌شان گم می‌شود.

در این قسمت از مقاله به معرفی منابع مناسب برای شما می‌پردازیم.

جیبی خیلی سبز

یه کتاب فسقلی و کوچیک فنر بندی شده که برای مرور سریع بهترین انتخاب هست؛ مخصوصا هفته باقی مانده به کنکور یا شب قبل از آزمون‌ها.

جیبی زیست گیاهی کنکور خیلی سبز، چند‌تا ویژگی جالب هم داره که راجع بهشون جدا توضیح می‌دهم.

ساختار کلی زیست جیبی از خلاصه یا به اصطلاح درسنامک، آزمونک های ۱۵ تایی و ۱۰ تایی، پاسخ تشریحی، بخشی به اسم گلخانه خیلی سبز (خودمونی‌ش میشه دیکشنری گیاهان کتاب درسی) و دوتا آزمونک جمعبندی تشکیل شده است.

همچنین علاوه بر فصل‌‌های گیاهی کتاب درسی یک فصل هم خودش آورده به اسم ژنتیک گیاهی که چکیده کل ژنتیک کنکور و ترکیبیش با گیاهی هست‌.

کادر نکته و جدول هم تا دلت بخواد هست.

کادر نکاتش مورد بسیار عالی هست چون نکات شکل‌های کتاب که معمولاً به سختی فهمیده می‌شوند را گفته است و همچنین یک سری نکات ترکیبی با بقیه فصل‌ها و پایه‌ها رو آورده است تا شب قبل آزمون سرت رو راحت رو بالش بذاری.

از نظر ترکیبی بودن عالی عمل کرده است؛ بعنوان مثال توی قسمت دیواره گیاهی به سراغ فصل ۶ یازدهم رفته است و نحوه تشکیل دیواره‌ رو شرح داده که کلاً بحث دیواره یاخته ای و تشکیل اون همونجا تمام بشود. همین کار باعث میشه کتاب جیبی زیست شناسی گیاهی خیلی سبز کاندید خوبی برای استفاده و مرور بشود و مورد دوست داشتنی برای شما باشد.

 در ضمن علاوه بر این ها یک‌ سری نقاط کور کتاب درسی که ابهام داره رو خیلی سوسکی پوشش داده تا کامل یاد بگیریشون.

تو قسمت خلاصه یا درسنامکش نقطه ضعف خاصی ندارد، فقط در قسمت ژنتیک گیاهی بجای یاد‌آوری مفهوم به سراغ محاسبات احتمالات که با توجه به نظام جدید و کنکور‌هاش واقعا موضوع پرتی محسوب می‌شود رفته پس کتاب رو هوشمندانه مطالعه کنید.

به سراغ تست ها و آزمونک‌های فصل می‌رویم در انتهای هر فصل که تمام می‌شود یک آزمونک ۱۵ تستی ( ترکیبی از تالیفی و سراسری) داره؛ از همه ی سطح ها تست داره و تست‌های شمارشی گردنکلفتی هم به پستت میخورد‌.

به سراغ کتاب بعدی که بازهم از همین انتشارات یعنی خیلی سبز است می‌روم:

موضوعی خیلی سبز

این کتاب از همان طایفه‌ی کتاب‌های تک پایه زیست خیلی‌سبز است فقط قیافه عوض کرده است و محدود شده به گیاهی!

تمرکز زیست گیاهی موضوعی خیلی سبز بیشتر روی درسنامه هست و خیلی از نظر تستی قوی عمل نکرده است؛ تعداد تست پایینی داره و بیشتر به درد یادگیری اولیه میخورد.

درسنامه
یه درسنامه‌ای که برای واقعی خوب و خوشگل و همه چیز تمام است.

اضافه گویی در درسنامه زیست موضوعی دیده می‌شود اما این موضوع اذیت نمی‌کند و وقت‌تان را نمی‌گیرد.

درسنامه‌ش مناسب یاد گیری اولیه هست. از آنجایی هم که بچه‌ها عموماً با گیاهی درگیر هستند در نتیجه خیلی کمک حال بزرگی هست برای‌شان.

خیلی ترکیبی نوشته شده است و مطالب گیاهی مثل تار عنکبوت داخلش تو هم پیچیده شده اند. برای جداول و کادر‌هاش هم خیلی مفصل عمل کرده و این خصوصیتش زیست گیاهی موضوعی خیلی سبز رو مناسب مرور می‌کند.

بعد از توضیح هر مبحث هم یک سری تست قرار داده‌است تا با نکته‌های اولیه و نحوه سوال پرسیدن از اون مبحث آشنا بشید و پاسخ‌شان هم همانجا زیر تست‌ها نوشته شده است.

نکته قابل ذکر دیگری هم این است که فصل ژنتیک گیاهی‌ش بیشتر با نظام جدید و نکات جدید هم‌خوانی داره تا نسبت به کتاب گیاهی جی‌بی خیلی‌سبز.

از نقاط قوت درسنامه میشه به زیر ذره‌بین بودن شکل‌های کتاب درسی، عدم زیاده گویی بیش از حد، تلاش برای جا اندازی مطلب برای دانش آموز، کادرهای فوق ترکیبی و جدول‌های نازش اشاره کرد.

نقطه ضعف خاصی هم به اون صورت ندارد که اذیت‌تان کند، پس با خیال راحت می‌توانید بخوانیدش.

لقمه مهر‌ و ماه

یک کتاب فسقلی دیگر که رقیب گیاهی جی‌بی خیلی‌سبز محسوب می‌شود. لقمه زیست گیاهی مهروماه در ۷ فصل تالیف شده، تستی داخلش دیده نمی‌شو و کاملا متن محور است و مناسب مرور سریع قبل آزمون هست.

درسنامک
از آنجایی که در زیست متن کتاب رو نمی‌شود خلاصه‌اش کرد پس خیلی به متن دست نزده در نتیجه بیشتر کتاب متن محور هست تا نموداری و خلاصه مانند.

پر از کادر نکته است؛ کادرهایی شامل نکته شکل‌های کتاب، ترکیبی‌ها، نکات متن و یک سری هم نکات بالاتر از کتاب برای فهم بهتر اینکه چه خبر است.

جدول‌هایی دارد که همه چیز را در یک نگاه بهت نشان می‌دهند تا خیالتان راحت شود و انسجام خوبی به متن پراکنده کتاب درسی داده است تا دچار سردرگمی نشوید.

مثل رقیبش که کتاب جی‌بی خیلی سبز منظورم است گیاهنامه دارد که همان دیکشنری گیاهان هست و مشخصات آن‌ها بر حسب حروف الفبا اومده تا همه‌ی مطالب را یکجا بتوانی مرور کنی.

کتاب زیست گیاهی لقمه مهر و ماه دارای بخشی به اسم واژه‌نامه هست که برات تک‌تک اصطلاحات و کلمات کتاب که تعریفی دارند را شرح داده تا چیزی را سر آزمون از یاد نبرید.

نقطه قوت این کتاب خلاصه‌‌ی آن است که تر تمیز و شسته رفته نوشته شده؛ حاشیه نرفته است و برای شما بهترین خلاصهِ متن محور ممکنه همچنین گرافیک منظمی دارد.

اما از نقطه ضعف لقمه گیاهی میشه به تکرار بدتر اشتباه جی‌بی خیلی سبز در فصل ژنتیک گیاهی اشاره کرد که باز به سراغ محاسبه احتمالات وراثت رفته که اصلا داخل موضوعات زیست گیاهی نظام جدید دیده نمی‌شود. و آخر هم باید به نداشتن تست یا پرسشی برای مرور فعال اشاره کرد که رقیب ایشون بسیار بهتر عمل کرده است.از منابع آنلاین نیز می‌توانید برای یادگیری زیست گیاهی استفاده کنید.

مقاله های مرتبط :

👈روش صحیح مطالعه بدون فراموشی+7روش عملی

مطالعه کتب درسی

از کتاب درسی خود غافل نشوید که مهم ترین منبع شما همین کتاب درسی است.

 ابتدا مطالعه کتب درسی مربوط به زیست‌گیاهی در دبیرستان را شروع کنید. این کتب معمولاً شامل مباحث اساسی زیست‌گیاهی مانند تنظیم و تعاملات گیاه با محیط زیست، ساختار گیاه، فتوسنتز، تنفس گیاهی، تکامل گیاهان و … هستند.

 

مطالعه کتب درسی زیست‌گیاهی یکی از مهم‌ترین روش‌های یادگیری در این زمینه است. این کتب معمولاً توسط متخصصین و متخصصان زیست‌گیاهی نوشته شده‌اند و شامل اطلاعات اساسی و مفاهیم مرتبط با زیست‌گیاهی می‌باشند. در ادامه به توضیحاتی درباره مزایای مطالعه کتب درسی زیست‌گیاهی اشاره می‌کنم:

 

1. شمول و جامع بودن:

 کتب درسی زیست‌گیاهی معمولاً تمامی جنبه‌ها و موضوعات مرتبط با زیست‌گیاهی را پوشش می‌دهند. این کتب شامل اطلاعات اساسی مانند ساختار گیاهان، فتوسنتز، تنفس گیاهی، تکامل گیاهان، جمعیت‌شناسی گیاهی، و … هستند.

 

2. دقت و صحت علمی

کتب درسی زیست‌گیاهی توسط متخصصین معتبر و معتبر نوشته شده‌اند و بر اساس داده‌های علمی و اثبات‌شده تألیف شده‌اند. بنابراین، اطلاعات ارائه شده در این کتب به عنوان اطلاعات قابل اعتماد محسوب می‌شوند.

 

3. ساختار منطقی: 

کتب درسی زیست‌گیاهی دارای ساختار منطقی هستند که اطلاعات را به شیوه‌ای سازماندهی شده ارائه می‌دهند. این ساختار از معرفی مفاهیم اولیه تا توضیحات جزئی و نتایج تحقیقات آزمایشی پیش می‌رود.

 

4. منابع ارجاعی: 

کتب درسی زیست‌گیاهی اغلب شامل فهرست منابع ارجاعی مرتبط با هر موضوع هستند که به شما کمک می‌کنند تا بیشتر در مورد مطالب مورد بحث مطالعه کنید و اطلاعات خود را تکمیل کنید.

 

5. تمرین و تست‌ها: 

بسیاری از کتب درسی زیست‌گیاهی شامل تمرینات و تست‌های عملی برای ارزیابی دانش شما هستند که با حل آنها می‌توانید مفاهیم را بهتر درک کنید.

 

با مطالعه کتب درسی زیست‌گیاهی، می‌توانید پایه‌های اساسی این حوزه را فرا بگیرید و به درک عمیق‌تری از مفاهیم زیست‌گیاهی دست پیدا کنید.

مقاله های مرتبط :

👈چرا موقع درس خواندن خوابم میگیره+9 راه عملی

چرا مطالعه می کنم اما نتیجه نمی گیرم ؟👇

منابع آنلاین

منابع آنلاین یکی از بهترین راه‌ها برای یادگیری زیست‌گیاهی و دیگر موضوعات علمی است. این ویدیوها و منابع آموزشی معمولاً از طریق اینترنت در دسترس هستند و می‌توانید به راحتی از آنها استفاده کنید. در ادامه توضیحاتی درباره ویژگی‌ها و مزایای این منابع آموزشی ارائه می‌شود:

1. تنوع محتوا:
ویدیوها و منابع آموزشی آنلاین در اینترنت بسیار متنوع هستند. از ویدیوهای کوتاه و آموزشی تا سری‌های آموزشی کامل، همه‌ی اینها در دسترس هستند.

2. راحتی دسترسی:
شما می‌توانید هر زمان که بخواهید و هر جا که هستید، به ویدیوها و منابع آموزشی آنلاین دسترسی داشته باشید. این فرصت امکان مطالعه و یادگیری در ساعات خالی یا در حالت‌های مختلف را فراهم می‌کند.

3. تصویرسازی مفاهیم:
ویدیوها معمولاً با استفاده از تصاویر، نمودارها، و انیمیشن‌ها مفاهیم را تصویرسازی می‌کنند. این امر می‌تواند به درک بهتر مفاهیم و اصول زیست‌گیاهی کمک کند.

4. تعامل:
بسیاری از ویدیوها و منابع آموزشی آنلاین قابلیت تعامل با مخاطبان را دارند، به عنوان مثال، با ارائه تمرین‌ها، آزمون‌ها، و فعالیت‌های تعاملی.

5. منابع رایگان:
بسیاری از منابع آموزشی آنلاین رایگان هستند و شما نیازی به هزینه‌ای برای دسترسی به آنها ندارید.

با استفاده از این ویدیوها و منابع آموزشی آنلاین، می‌توانید به صورت جذاب و مؤثر مفاهیم زیست‌گیاهی را یاد بگیرید و دانش خود را افزایش دهید.

منابع آنلاین
منابع آنلاین(زیست گیاهی چند درصد کنکور است)

برنامه‌ریزی

برای برنامه‌ریزی بهتر برای خواندن زیست‌گیاهی در دوره دبیرستان، می‌توانید از راهنمایی‌های زیر استفاده کنید:

 

1. تعیین اهداف: 

ابتدا باید اهداف خود را برای یادگیری زیست‌گیاهی مشخص کنید. مثلاً، آیا می‌خواهید مفاهیم اساسی را مطالعه کنید یا به مباحث پیشرفته‌تری بپردازید؟

 

2. تقسیم زمان: 

زمانی مخصص خواندن زیست‌گیاهی در برنامه‌ی روزانه‌تان اختصاص دهید. برنامه‌ریزی روزانه و هفتگی برای مطالعه مواد درسی می‌تواند مفید باشد.

 

3. استفاده از منابع مختلف:

 برنامه‌ریزی برای مطالعه از منابع متنوع مانند کتاب‌های درسی، مقالات علمی، ویدیوها و منابع آموزشی آنلاین و … می‌تواند کمک کننده باشد.

 

4. تعیین اولویت‌ها:

 مطالعه مباحث بر اساس اولویت و اهمیت آنها می‌تواند زمان خواندن را بهینه‌تر کند. به مطالبی که در کنکور و آزمون‌های مهم‌تر تأکید شده است، اولویت بدهید.

 

5. تعامل با دیگران: 

درس‌خواندن در گروه‌های مطالعه و برنامه‌ریزی جلسات مطالعه مشترک می‌تواند موثر باشد. از تجربیات و دیدگاه‌های دیگران استفاده کنید.

 

6. ارزیابی و بازخورد:

 در پایان هر جلسه خواندن، خلاصه‌ای از مطالب مطالعه شده بنویسید و خود را ارزیابی کنید. همچنین، بازخورد از معلم یا دیگران مطالعه‌کننده می‌تواند مفید باشد.

 

با رعایت این موارد و برنامه‌ریزی منظم، مطالعه زیست‌گیاهی در دبیرستان به شیوه‌ای موثر و موثرتر انجام می‌شود.

برنامه ریزی
برنامه ریزی(زیست گیاهی چند درصد کنکور است)

دوری از استرس

قدم آخر برای خواندن زیست گیاهی دوری از استرس است.

 

مواجهه با استرس در حین درس خواندن ممکن است برای بسیاری از افراد مشکلی باشد، اما با انجام تکنیک‌ها و روش‌های مناسب می‌توانید این مشکل را کاهش دهید. در ادامه تعدادی از روش‌های موثر برای کنترل استرس در حین درس خواندن آورده شده است:

 

1. تنظیم زمان:

 تعیین یک برنامه زمانی معقول و متعادل برای درس خواندن، استرس را کاهش می‌دهد. اطمینان حاصل کنید که به خودتان وقت کافی برای استراحت و تفریح نیز می‌دهید.

 

2. تقسیم کار: 

تجزیه و تحلیل مواد درسی به بخش‌های کوچکتر و مدیریت پیشرفت تدریجی در مدت زمان، کمک می‌کند تا کار را از دست داده و استرس را کاهش دهید.

 

3. مکان مناسب: 

انتخاب مکان مناسب و آرام برای مطالعه که از حوادث مزاحمت‌آور مثل صدای شلوغی جلوگیری می‌کند، به شما کمک می‌کند تا تمرکز خود را حفظ کنید.

 

4. تنفس عمیق: 

در صورتی که احساس استرس می‌کنید، تکنیک‌های تنفس عمیق را امتحان کنید. نفس عمیق گرفتن و تنفس آرام می‌تواند به آرامش شما کمک کند و استرس را کاهش دهد.

 

5. ورزش و تناسب اندام:

 ورزش‌های معتدل مثل پیاده‌روی یا تمرینات استراحتی، به افزایش اندام‌های موجودیتی شما کمک می‌کند و استرس را کاهش می‌دهد.

 

6. مدیتیشن و آرام‌بخشی:

 انجام تمرینات مدیتیشن و آرام‌بخشی می‌تواند به شما کمک کند تا ذهن خود را خالی کنید و به آرامش و رضایت برسید.

 

با اجرای این روش‌ها و توجه به سلامت روانی و جسمی خود، می‌توانید در مقابل استرس حین درس خواندن مقاومت کنید.

دوری از استرس
دوری از استرس(زیست گیاهی چند درصد کنکور است)

کلام آخر

امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و تصمیم نهایی را برای خواندن و نخواندن زیست گیاهی گرفته باشید که صد البته باید تصمیم شما روی خواندن این مبحث باشد.

مثل همیشه برای شما آرزوهای خوب دارم و قربانتان بروم.

سوالات متداول

در مجموع ۵ فصل است.

فصل‌های ۶ دهم و ۶ دوازدهم.

بخش عظیمی از سوالات را شامل می‌شود.

به post امتیاز دهید

لینک مطلب

https://kiaac.ir/?p=8808

در صورت هرگونه سوال درباره مسائل درسی و تحصیلی و درخواست مشاوره و برنامه ریزی حرفه ای میتوانید از طریق واتساپ و تماس مستقیم با شماره  ۰۹۱۰۰۸۰۰۷۱۸  با مشاوران ما در ارتباط باشید

انگیزیشی و جزوه و اخبار

اگر دلت جزوه های کاربردی و تخصصی تر و کلیپ های انگیزشی خفن تر میخاد
یا اخبار تازه کنکور و مدارس رو میخوای بدونی

دلت نکات مشاوره ای و پادکست انگیزشی میخاد؟

به کانال تلگرام کیادرس سر بزن
kia_ac@
>تازه یادم رفت کد تخفیف خدمات و محصولات در داخل کانال تلگرام پین میشه دائم چکش کن (ازدست ندیا!!!)

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در کیادرس ثبت نام کنید

در کیادرس ثبت نام کن

پرتال دانش آموزی

سلام دانش آموز گرامی

درصورتی که ثبت نام خود را برای خدمات آموزشی انجام داده اید

می توانید با با نام کاربری و رمز عبور شخصی خود وارد پنل شخصی خود شده و آزمون و جلسات خود را شرکت کنید

درصورتی که هم ثبت نام نکرده اید

یک سری به

خدمات آموزشی کیادرس

بزنید ضرر نمی کنید